Posjetite nas na fejsbuku




SVIJET NAS VIŠE ŠTUJE OD NAS SAMIH: “Jugoslavija je bila najnaprednija komunistička zemlja, ukidanje trga je pobjeda desnice”

NIJE dugo trebalo čekati da se vijest o odluci zagrebačke Gradske skupštine da ukine Trg maršala Tita proširi diljem svijeta. O tome su zasad pisale agencije Associated Press (AP), Agence France Presse (AFP) i Deutsche Presse-Agentur (DPA), a njihove vijesti preuzeli su onda brojni drugi mediji, između ostaloga i New York Daily News.



AP piše da je odluka da se Titu oduzme naziv trga u centru Zagreba pokazatelj “pobjede desničarskih nacionalista koji su u usponu u najnovijoj članici Europske unije”,  te podsjeća da je Tito “bio lider antifašističkog pokreta otpora protiv nacističke okupacije Jugoslavije tijekom Drugog svjetskog rata”. Preimenovanje trga se dogodilo “pod pritiskom nacionalista koji Tita i bivšu multietničku Jugoslaviju vide kao antihrvatske”, te se napominje da su “hrvatski liberali prosvjedovali protiv takve odluke”.

Preimenovanje trga je rezultat slabosti “dugogodišnjeg populističkog gradonačelnika Zagreb”

AFP pak piše da je odluka o preimenovanju Titova trga “izazvala kontroverze i podijelila javno mnijenje”, te citiraju izjavu Zlatka Hasanbegovića, kojega opisuju kao “lidera desničarske stranke Nezavisni za Hrvatsku”, da “ni jedna ulica ili trg u Hrvatsku ne trebaju nositi ime Josipa Broza Tita”. AFP dodaje i da je odluka o preimenovanju rezultat slabosti dugogodišnjeg “populističkog gradonačelnika Milana Bandića”, kojemu je trebala većina glasova u gradskoj skupštini da bi nastavio vladati Zagrebom. AFP napominje da je Bandić prethodno zagovarao da se o Trgu maršala Tita odluči na referendumu.

Ističe se da je Jugoslavija pod Titovom vlašću “bila jedna od najnaprednijih komunističkih zemalja na svijetu”, ali i da se nakon njegove smrti raspala u nizu krvavih ratova.

DPA piše da se odlukom zagrebačke Gradske skupštine “Tita protjeruje iz javnog prostora”, te da je preimenovanje rezultat “dugogodišnjeg kulturnog rata”. Tita se opisuje kao “osnivača komunističke Jugoslavije” i “lidera partizana koji se u Drugom svjetskom ratu borio protiv Nijemaca”, no da ga aktualna gradska većina smatra samo “diktatorom”. Dodaje se da mnogi na prostoru bivše Jugoslavije žale za vremenom Titove vladavine.

U svakom slučaju, brojni mediji od Njemačke preko Francuske do SAD-a su preuzeli ove agencijske vijesti i danas ih objavili, primjerice i Washington Post.





Index.hr

Objavi komentar

0 Primjedbe