JOSIP BROZ TITO I CHE GUEVARA - O čemu su Che Guevara i Tito razgovarali na tajnom sastanku 1959. |
U Arhivu Josipa Broza Tita postoji transkript razgovora između Ernesta Che Guevare i predsjednika Jugoslavije sa sastanka održanog 18. augusta 1959. Che Guevara je u Jugoslaviju došao kao izvanredni ambasador Misije dobre volje Kube, a pored sastanka s Titom navodno je održao govor u Sarajevu, a posjetio je i hrvatsko primorje. Fotografija Che Guevare u Hrvatskoj otkrivena je nedavno u jednom obiteljskom albumu, a na njenoj poleđini piše tek August 1959. - "Kubanac".
Che Guevara u Rijeci |
No, vratimo se sastanku Tita i Ernesta Guevare Serne, kako je predstavljen maršalu. Sastanku su još prisustvovali državni sekretar za vanjske poslove Koča Popović, državni sekretar za poslove narodne odbrane Ivan Gošnjak, generalni sekretar predsjednika Republike Leo Mates, i savetnik u DSIP Grgur Cviličević.
Tito je kubanskoj delegaciji poželio da se osjećaju kao da su kod kuće, a Che mu je odgovorio kako su u Jugoslaviju došli da posmatraju i uče. Potom je Tito, nakon što mu je Guevara otkrio pojedinosti posjeta nekim prethodnim zemljama, kazao:
„U svojoj borbi imat ćete još dosta muka. Ali, kad ste već zbacili stari režim, teškoće ne trebaju da vas dekuražiraju. Teže je doduše sačuvati vlast, ali vi ćete u tome uspjeti ako budete uporni. Razumije se, važno je da sada ne napravite neku veću grešku, i da dalje idete postepeno, korak po korak, vodeći računa o međunarodnoj situaciji, unutrašnjim mogućnostima i odnosu snaga. Neke stvari morat ćete zadržati za bolja vremena. Vama je sada potrebno da se stabilizirate.
Prema mom mišljenju, opasno bi bilo da se zaletite u potpuno agrarnu reformu. Bolje bi bilo da je izvršite postepeno. Oružani dio revolucije kod vas je izvršen, narod očekuje nešto i vi morate provesti jedan dio agrarne reforme. Ali, vi također morate nastojati da ne dozvolite da vas izoliraju u inostranstvu.“
Guevara je Titu otkrio kako će Kuba koristiti Ujedinjene nacije kao instrument u borbi protiv Amerike. Sagovornici su potom kritizirali magazin Time, a Guevari je bilo zanimljivo što ga nije mogao kupiti u Jugoslaviji.
Tito mu je zatim dao savjet kako Kuba mora imati čvrstu armiju, „moralno-politički učvršćenu, kako u slučaju sukoba ne bi prebjegla na drugu stranu“, a Tito je smatrao i da se trebaju čuvati zračnog desanta više nego pomorske invazije.
Također su se saglasili da je vrlo važno imati „podršku seljaka“, a Che je dodao kako je fasciniran jugoslavenskom borbom protiv Hitlerove Njemačke, nazvavši je epopejom.
„...ja se izvinjavam za odnose naše vlade prema Jugoslaviji. Malo je teško to objasniti, ali je postojao izvjestan strah od Jugoslavije kao socijalističke zemlje“, kazao je Guevara, a Tito je dodao:
„...bolje reći kao komunističke!“
Na što ga je Che uvjerio kako će, čim dođe na Kubu, poraditi da se otvori predstavništvo u Beogradu, s ambasadorom ili otpravnikom poslova u prvo vrijeme. Che je planirao i da šalje Kubance da se školuju u jugoslavenskim školama, Tito mu je savjetovao koje fabrike da posjeti (Rade Končar u Zagrebu, Treći maj u Rijeci, ljubljanski Litostroj, zagrebački Goran...), a Guevara je imao i nekoliko sastanaka sa SFRJ majorima, u čemu je, kako je zaključeno, posebno uživao.
0 Primjedbe